UA-75120453-1

Padouk Kereste

TİCARİ ADLARI : AFRİCAN PADAUK--PADUK. ( İng., Abd.), Afrikanisches padouk ( Alm.)Padouk d Afrigue ( Fr.), Bosulu ( Zaai.,), Mukala ( Kon.) Takula ( Ang.), Paduk Afrika ( TR.),.
Yayılışı; B atı Afrika, Nijerya, Kamerun, Ekvator ginesi, Gabon, Kongo, Zaire, Angola Diri odun 6 - 10 cm genişlikte, beyazımsı ile krem renginde, öz odun kırmızımsı renkte, kesimden
sonra morumsu kahverengine dönüşür, koyu siyah şeritli. Lif yapısı düzgün ve girift, kaba iğne çizikliparlak ve çok dekoratif. Diri odun mantar ve böcekler karşı hassas, öz odun mantar ve böceklere karşı dayanıklı, termitlere karşı ise çok dirençlidir. İyi bir şekilde kurutulabilir. Çatlama ve çarpılmaya eğilimi azdır. Diri odun orta derecede güç , öz odun oldukça güç emprenye edilir.
İŞLENME ÖZELLİKLERİ : Körleştirme etkisi azdır. Makinelerle kolay işlenir. Çivi ve vida tutma özelliği iyidir. Kolay yapıştırılır, yüzeyler doldorulduğunda iyi cila kabul eder. Zımpara tozo hapşırtır.
KULLANIŞ YERLERİ : Özellikle kesme kaplama levha yapımında, yüksek değerde mobilya, lambri ve parke imalinde, ayrıca ölçme aletleri, müzik aletleri,markiteri, tornacılık, ve oymacılıkta kullanılır.
BENZER VE DİĞER TÜRLERİ : MUNİNGA, ANDAMAN PADAUK, BURMA PADAUK

Ad Soyad *
Email*
Tel
Mesaj