UA-75120453-1

Ihlamur Kereste

TİCARİ ADLARI: IHLAMUR..European lime (İng.), Tilleul (Fr.), Basswood (ABD.), Sommerlinde, Winterlinde (Alm.), Büyük yapraklı ıhlamur, Küçük yapraklı ıhlamur (Tr.).Yayılışı Avrupa.Diri odun ve öz odun arasında renk farkı yoktur.Olgun odun özelliklerine sahiptir.Odunu beyazımsı ile sarımsı, bazen kırmızımsı veta açık kahverengimsi tondadır. Biraz çarpılma eğilimi olmasına rağmen iyi ve oldukça çabuk kurutulur.İyi sonuç alabilmek için yavaş kurutulmalıdır. Az dayanıklı olup , mantar ve böçeklere karşı hassastır.Kolay emprenye edilir.

İŞLENME ÖZELLİKLERİ: Kolay ve çabuk işenir.Ancak pürüzlü yüzeyler teşekkül etmemesi için ince ve keskin aletler kullanılmalıdır.Tornalanabilir, çivilenebilir,vidalanabilir,yapıştırılması iyidir.Renk verilebilir, cilalanabilir.

KULLANIŞ YERLERİ: Her yönde yarılmaya karşı direnç gösterdiğinden oymacılıkta en önemli ağaç türlerindendir.Arı kovanı iskeleti,şapka, kalıpları, müzik aletlerinde, rezonans tablası olarak, piyano,arp,oyuncaklar, yassı fırça sapları, tornacılık, bobin ve makaralar ile kaplama levha imali,ambalaj talajı, tersimat masaları, modeller ve siyaha boyanarak abanoz imitasyonlar yapımında kullanılır.

DİĞER TÜRLERİ: Amerikan lime, White basswood.

 

Ad Soyad *
Email*
Tel
Mesaj