UA-75120453-1

Kayın Kereste

TİCARİ ADLARI: European beech, Rotbuche, Buk, Hetre, KayınDiri odun ile öz odun arasında renk farkı yoktur. Odunu kırmızımsı beyaz renkte olup olğun odun özelliklerine sahiptir. Seksen yaşın üzerinde bazı ağaçlarda orta kısımda daha kırmızımsı kahve renginde koyu şeritli bir öz odun oluşmaktadır.

İşlenme Özellikleri: Yetişme şartları ve rutubet miktarı ile ilgili olarak işlenme özellikleri değişir. El aletleri ve makinelerde işlemede orta derecede direnç gösterir. Çok iyi tornalanma özelliğine sahiptir, buharlama ile bükülme özellikleri çok dah iyi hale getirilir. Çivilemede ön delme işlemine gerek vardır. Kolay yapıştırılır, renk verilebilir, çok iyi cila kabul eder.Böceklere karşı hasastır kuru odun termitlerininde zarar verdiği tespit edilmiştir. Genellikle odunu çok dayanıksızdır.

Kullanış yerleri: Diğeryapraklı ağaçlardan daha geniş bir kullanım yerine sahiptir. Özellikle masif mobilya, lambri, spor aletleri, oyuncak, bobin, alet sapları, tornacılıkta, müzik aletleri yapımında, kontrplak, parke, kaplama levha, fıçı sanayiinde, lif ve kağıt odunu olarak kroser yapımı, odun kömürü, odun katranı, asetik asit eldesinde ve emprenye edildiği takdirde travers yapımında kullanılır. Türkiye piyasasında bol miktarda bulunur. Özellikle son senelerde ihracat olarak Çin pazarına sunulmaktadır.

Benzer Türleri: Doğu kayını, japon kayını, amerikan kayını

Ad Soyad *
Email*
Tel
Mesaj